Nagy sikerrel zárult az Együttható! – Közösségi Múzeum díjátadó és konferencia

Vidra Bernadett
2023. május 12.

Idén 2023. május 11-én szervezte meg a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási Módszertani Központ (MOKK) az Együttható! Közösségi Múzeum díjátadót és konferenciát. A Közösségek Hete országos rendezvénysorozat keretén belül megvalósult konferenciának idén a tatai Német Nemzetiségi Múzeum adott helyszínt. A rendezvényen átadták a Közösségi Múzeum elismerést is. A díjat olyan intézményeknek adják, akik bevonják munkájukba a civil szervezeteket, a helyi lakosságot és egyéb partnereket, ezáltal is hozzásegítve a múzeumot a közösségi alapú működéshez. Idén az elismerést három intézmény vehette át. Az eseményt Rigó Balázs, Tata alpolgármestere nyitotta meg a tatai gyűjteményt és a helyi közösséget méltató beszédével.


A rendezvény Rigó Balázs alpolgármester beszédével kezdődött, aki hangsúlyozta: „A tatai gyűjtemény a magyar muzeológiában is  egyedülálló és nagy áldás, hogy ezt értő kezek is őrzik”. Ezt követően a résztvevők meghallgathatták a házigazda, Dr. Schmidtmayer Richárd, a Kuny Domokos Múzeum igazgatójának köszöntőjét, majd dr. Cseri Miklós, a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatójának üdvözlő szavai hangzottak el. A rendezvény dr. Szende László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, Múzeumi főosztályvezetőjének előadásával folytatódott, aki Közösségi alapú működés: a fenntartható fejlődés egyik kulcsa? című előadásában a közösségben rejlő lehetőségekre és fókuszált, és hangsúlyozta “a kincset érő közösség” fontosságát.

A program Dr. Csorba László professzor előadásával folytatódott, aki Petőfi és közösségei címet viselő előadásával Petőfi Sándor közösségekben betöltött szerepét mutatta be, kapcsolódva ezzel a Petőfi 200 emlékév tematikájához, ami egyben a konferencia fő irányvonalát is képezte idén.

A délelőtt első részét a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási Módszertani Központ (MOKK) bemutatása és a Közösségi Múzeum elismerés díjazottjai zárták. 2023-ban a díjat a Deák17 Galéria, a Széchenyi Zsigmond Vadászati Múzeum és a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont vehette át. A szünetet követően a résztvevők dr. Bereczki Ibolya, ágazati feladatokért felelős főigazgató-helyettes előadását hallgathatták meg a múzeumi közösségekről a Petőfi 200 emlékév tükrében. Ezt követte egy interaktív kerekasztal beszélgetés, World Café múzeumi szakemberek vezetésével, ahol a résztvevők kifejthették véleményüket a közösségi múzeumok, gyűjteménygyarapítás, szemléletváltás és részvételiség témaköreiben. A panelt Dr. Bereczki Ibolya értékelése és kedves szavai zárták.

A büféebéd után a rendezvény tatai helyszíne került fókuszba. A látogatók középiskolás diákok közreműködésével tekinthették meg a Német Nemzetiségi Múzeumban felállított Háttér – „Mások hitét kell erősítenem” című 1956-ot középpontba állító közösségi kiállítást. Ezt követően sváb táncházhoz lehetett csatlakozni, majd egy közösségi rozmaringültetésre került sor a Német Nemzetiségi Múzeum udvarán. A rozmaringnak a sváb népi kultúrában kitüntetett szerepe van, amiről a helyi sváb lakosoktól tudhattunk meg többet, az ültetés közösségi jellege pedig tökéletesen beleillett a rendezvény tematikájába. A rendezvényt egy verses séta zárta a tatai malmok mentén, amelyekről a Kuny Domokos Múzeum munkatársa, Stegmayer Máté, történész, muzeológus mesélt. Versekkel a Tatai Versbarátok köre közreműködése színesítette a programot.
Köszönet illeti a Kuny Domokos Múzeum munkatársait és a Szabadtéri Néprajzi Múzeum –
 Múzeumi Oktatási Módszertani Központ (MOKK) szervezőit a nagyszerűen lebonyolított rendezvényért. Tata városa igen gazdag kulturális értékekben, és mindezt dr. Cseri Miklós szavaival élve: “Meg kell mutatni a nagyvilágnak, ki kell tenni az ország számára.”

A rendezvényről készült felvétel a Youtube csatornán visszanézhető.