A reformkor Pécsett – új időszaki kiállítás nyílt a Vasváry-házban

Vidra Bernadett
2023. május 3.

Fedezzük fel, milyen volt Pécs a reformkorban! A Janus Pannonius Múzeum új időszaki tárlata modern megközelítésben ad körképet a Petőfi korabeli kultúráról. A kiállítás jelmondata: “Egy közös jó van, miből egyenlőn jár mindenkinek.”

A látogatók a Janus Pannonius Múzeum gazdag írásos emlékgyűjteményén keresztül fedezhetik fel újra az európai és hazai reformkori sajátosságokat. A Hűséggel és bátorsággal című interaktív kiállítás első része a reformkorra fókuszál, történelemi változásokon keresztül mutatja be az Európában és hazánkban zajló folyamatokat, illetve Pécs városának szerepét, helyzetét a reformkori Magyarországon.

A második rész az 1848/49-es felgyorsult eseményeket követi nyomon. Megtudhatjuk, hogyan élték meg a szabadságharc rövid időszakát pécsi elődeink, és megismerkedhetünk két reformkori személyiség: Gróf Batthyány Kázmér és Irányi Dániel életútjával. A kiállítás a modern megközelítésen kívül azt is fontosnak tartja, hogy nézzünk a színfalak mögé, lássuk meg, mi miért történt.

A kiállítás negyedik része a reformkor és 1848/49 nemzeti emlékezetét helyezi középpontba. A tárlat különlegessége, hogy a korszak utóhatását diákok pályamunkáin keresztül mutatja be, megszólítva ezzel a következő generációt, tükröt tartva a fiataloknak, hogy mit is jelent ma kortársaiknak a magyar reformkor és 1848/49 lelkülete.

A kiállításhoz a tárgyi emlékeken kívül kapcsolódnak múzeumpedagógiai foglalkozások is. A gimnazisták a reformkori Baranya világába nyerhetnek bepillantást. A résztvevők megismerkedhetnek egy átlagos korabeli polgár hétköznapjaival, majd először más európai helyszínekre, aztán Magyarországra kalauzolja a látogatót a múzeumpedagógus. Az első részben többek között belebújhatunk egy francia pékség pékjének szerepébe, majd bekukkanthatunk egy szeszfőzdébe, a foglalkozás második felében pedig olyan személyekkel találkozunk, mint Kossuth Lajos, Széchenyi István vagy éppen Kölcsey Ferenc. Megismerhetjük a korabeli magyar országgyűlés egy napját is, meghallgathatjuk, hogyan szónokolt “a legnagyobb magyar”, vagy a karizmatikus Kossuth Lajos. Időutazásunk 1848 márciusáig tart, ahol Pécsett részt vehetünk Petőfi Sándor és társai ünnepélyes díszpolgárrá avatásán is. A foglalkozáshoz felhasznált források, így Déryné naplója személyes látásmódon keresztül repítik vissza a látogatókat a 19. századba.

2023. május 9-én 11 órától rendhagyó tárlatvezetés is lesz süketek és nagyothallók számára jelnyelvi tolmácsolással az országos Közösségek Hete programsorozat részeként.

A kiállítás és a hozzá kapcsolódó programok a Magyar Nemzeti Levéltár Baranya Vármegyei Levéltárával és a Csorba Győző Könyvtárral együttműködve az NKA Petőfi 200 Ideiglenes Kollégiuma támogatásával valósulnak meg.

A kiállítás 2024. március 31-ig tekinthető meg.
Helyszín: Janus Pannonius Múzeum, Vasváry-ház (Pécs, Király u. 19.)